میرغَنیه

از دایره المعارف فرق اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۲۵ توسط Ma.zarifiyan (بحث | مشارکت‌ها) میرغَنیه» را محافظت کرد ([ویرایش=فقط مدیران] (بی‌پایان) [انتقال=فقط مدیران] (بی‌پایان)) [آبشاری])

پرش به: ناوبری، جستجو

همان ختمیه.

از صوفیه ادریسیه (همان احمدیه).

ایشان پیروان محمد عثمان میرغنی می باشند. [۱]

احمد بن ادریس بن محمد بن علی مراکشی (م:1253هـ. ق) از طریقه خضیریه، ورد شاذلی را ترجیح می داد و پیروان او ایجادکنندگان طایفه های متعددی بودند که گاه با نام احمدیه و گاه با نام ادریسیه گروه بندی می شوند. ادریسیه طریقه ای انزواطلب و کناره گیر است که به امور اجتماعی و سیاسی نمی پردازد. محمد بن علی سنوسی، عثمان مرغنی و ابراهیم رشید، سه تن از مریدان برجسته احمد بن ادریس مراکشی بودند که خود طریقه های جداگانه ای را به وجود آوردند.

شاخه مرغنیه به احمد بن ادریس مراکشی بازمی گردد که در 1230 هجری قمری محمد عثمان مرغنی (م:1268هـ. ق) مرید او، به سودان وارد ساخت. این طریقه ادعای آن دارد که ختم طرق است. از این رو به ختمیه نیز شهرت یافته است. رهبری طریقه مرغنیه در خانواده مرغنی که مخالف المهدی سودانی بود و پس از استقلال سودان به حزبی سیاسی تبدیل شد، باقی مانده است. رهبری این طایفه که وظایف فقیه، فقیر (سالک)، و معلم را در خود جمع کرده است، با اصطلاح فِکی خوانده می شود. مراکز طریقه مرغنیه خلوات نام دارند و این طریقه، به جز انشعاب اسماعیل بن عبدالله همچنان یکپارچه باقی مانده است. اسماعیل بن عبدالله ولی (م:1280هـ. ق) که یکی از شاگردان محمد عثمان مرغنی بود، در 1258 هجری قمری اسماعیلیه را بنیان گذاشت. پس از درگذشت او، پسرش ازهری، طریقه ازهریه را در سودان به وجود آورد. اسماعیلیه طریقه ای محلی است که دو صورتِ سازماندهی طریقه های سنتی و ادریسی را در خود دارد. [۲]

رک: ختمیه.

پانویس

  1. الفرق الصوفیة فی الاسلام، تری مینگهام، ص187 / دانشنامه جهان اسلام، ج7، ص442
  2. دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ج15، ص465