تل عَفر

از دایره المعارف فرق اسلامی
(تغییرمسیر از تلعَفر)
پرش به: ناوبری، جستجو

تَلعَفَر ،تل‌عفر ،تَلَّ اَعْفَر یا تَلَّ یعفر[۱] شهری در استان نینوا در شمال غربی کشور عراق است. این شهر با جمعیت ۸۰۰۰۰ نفر (در سال ۲۰۰۷) پس از شهرستان موصل پرجمعیت‌ترین شهر استان نینوا می‌باشد. شهر تلعفر مرکز شهرستان تلعفر بوده و اکثریت قریب به اتفاق اهالی شهر ترکمن‌های عراق می‌باشد، که مذهب حدود ۷۵٪ از ترکمن‌ها سنی و ۱/۴ مابقی اهالی ترکمن را شیعیان تشکیل می‌دهند.[۲]

پیشینه

در ۱۰ کیلومتری جنوب باختری شهر تلعفر تپه‌های باستانی یاریم‌تپه نگاه‌دارندهٔ بازمانده‌هایی از فرهنگ حَلَفی مربوط به ۷ تا ۴۵۰۰ سال پیش و دوره‌های حسونه، حلف و عُبید است.

تاریخدانان بر این باورند که شهری به نام تِلاسَر که در انجیل دو بار به آن اشاره شده همین شهر تلعفر است. در انجیل تلاسر شهری نامیده شده که باشندگان آن «فرزندان عدن» هستند و در زمان سناخریب، آشوریان بر آن چیره شدند.

پس از چیرگی ایرانیان هخامنشی و دیگر پادشاهان بر این سامان، در روزگار عثمانی این شهر به‌دست ترکان افتاد و ترک‌های عثمانی آن را پادگانی برای نظارت بر قبایل یزیدی ساکن در خاور سنجار ساختند. در دههٔ ۱۸۸۰ تلعفر به عنوان یکی از توابع شهرستان سنجار به‌شمار آمد.

منابع

الگو:پانویس الگو:چپ‌چین الگو:چپ‌چین * Wikipedia contributors, «Tal Afar,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed August 10, 2008). الگو:پایان چپ‌چین

الگو:پایان چپ‌چین

الگو:ویکی‌انبار-رده
  1. [۱]
  2. الگو:Cite news