سیاست‌ها و رهنمودها

از دایره المعارف فرق اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۰۹ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «آثار نگاشته شده در حوزه فِرَق، گاه نسبتهایی را به برخی فرقه‌ها می‌دهند که خ...» ایجاد کرد)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

آثار نگاشته شده در حوزه فِرَق، گاه نسبتهایی را به برخی فرقه‌ها می‌دهند که خالی از مسامحه نیست و قابل تأمل و حتی شک‌برانگیز است. تو گویی در این موارد، قلم در دست دشمنان این فرق بوده است. از سوی دیگر فرقه‌نگارانی نیز هستند که به نیت پاکسازی افکار و آثار نامطلوب بد گذشتگانشان، از در توجیه درآمدند و آن آثار و افکار را به گذشته ایشان مربوط دانستند و به نوعی آنها را بی اهمیت تلقی کردند؛ در حالی که در بررسی‌های تاریخی، حال و گذشته نداریم؛ و هر دو به یک اندازه در امر پژوهش مهم است.

در حالی که در حوزه فرق، جز فرقه‌های بسیار مشهور که می‌توان به منابع خوبی در رابطه با آنها دست یافت، آثار فرقه‌های غیرمشهور، یا از میان رفته‌اند و یا مدافعی در طول تاریخ نداشته‌اند و به آنها بیشتر از دید یک فرقه تاریخی از میان رفته توجه شده است. این رفتار نیز خود نوعی یکجانبه نگری در فرقه‌پژوهی است.

اما این دائرة المعارف سعی می کند نگاه منصفانه تری داشته باشد، و در این مسیر، از همه پژوهشگران برای گسترش و به روز رسانی پژوهش های پیرامون فرقه پژوهی، با رعایت قوانین ویکی استقبال می کند:

اول: این ویکی «فرقه» را گروهی می داند که کتابهای فرق تا پنجاه سال پیش (حداکثر تا آغاز قرن پانزدهم قمری) آنها را فرقه نامیده‌اند. بنابراین مقالات فقط می تواند به این فرقه ها بپردازد.

دوم. لازم است ویرایش پژوهشگران با ارائه منابع فرقه شناختی صورت گیرد که از سابقه تاریخی برخوردار باشند؛ تا ما به آنها به دیده تاریخی نگاه کنیم. به همین خاطر، فرقه‌سازی‌های برخی آثار که اخیراً نوشته شده‌اند و بیشتر در جهت تخریب بوده و اطلاعات علمی در آنها نیست، آورده نمی شود.


همکاران شما در دائرة المعارف فرق اسلامی